GIVE

Contact List

Administration

NameTitle
Calvin E. Arnold (webpage) Center Director
John Dunckelman Operations Manager

 Clerical and Purchasing

NameTitle
Denise Bates Administrative Support Specialist II
Rebecca Decker Human Resource Generalist
Jennifer Derleth Administrative Support Assistant
Janice Hill Accountant I

Farm Fleet and Facilities Operations

NameTitle
Roger McGill Maintenance Generalist II
Zoe Watson Agricultural Assistant II
Perfecto Aragus Agricultural Assistant I
Ivan Rua Agricultural Assistant I
Lenel Jones OPS
Jose Rosas OPS
Cynthia Wilder Custodian

Information Technology

NameTitle
Kevin Hill IT Professional II
Marisol Sanchez Applications Developer Analyst II

Media

NameTitle
Julie Carson Marketing and Communications Specialist

Agricultural Economics - Economics

NameTitle
Fritz Roka (webpage) Associate Professor
Barbara Hyman Education/Training Spec II
Carlene Thissen Education/Training Spec II
Skyler Simnitt Graduate Assistant
Lucy Ortiz OPS

Agricultural Economics - Natural Resources Economics

NameTitle
Tara Wade  Assistant Professor

Agricultural Economics

NameTitle
Fritz Roka (webpage) Associate Professor
Barbara Hyman Education/Training Spec II
Carlene Thissen Education/Training Spec II
Skyler Simnitt Graduate Assistant
Lucy Ortiz OPS

Agricultural Engineering - Water Resources

NameTitle
Sanjay Shukla (webpage) Professor
Rajendra Shishodia Engineer III
Kira M. Hansen Graduate Assistant
Angelica Engel Graduate Assistant
Gregory Hendricks OPS Engineer
Travis Hill OPS

Entomology

NameTitle
Phil Stansly (webpage) Professor
Barry Kostyk Biological Scientist IV
Monica Triana Agricultural Assistant III
Jose Castillo Assistant-In-Entomology
Nick Johnston Graduate Assistant

Horticultural Sciences - Citrus Horticulture

NameTitle
Fernando Alferez Assistant Professor
Tim Gast Biological Scientist III
Jorge Ocanas Agricultural Assistant I

Horticultural Sciences -  Vegetable Horticulture

NameTitle
Monica Ozores-Hampton (webpage) Associate Professor
Shawron Weingarten Biological Scientist III
Qiang Zhu Graduate Assistant
Alec Tasi OPS Lab Tech/Ag Assistant

Horticultural Sciences - Plant Physiology

NameTitle
Ute Albrecht  (webpage) Assistant Professor
Bo Meyering Biological Scientist II
Indu Tripathi Postdoctoral Research Associate
Thang Kim OPS
Adam Hoeffner OPS

Horticultural Sciences - Weed Science

NameTitle
Ramdas Kanissery Assistant Professor
Robert Riefer Biological Scientist I
Waffa Younis Biological Scientist II

Plant Pathology - Citrus

NameTitle
Ozgur Batuman Assistant Professor
Samantha Gebben Biological Scientist I
Ana Redondo Scientific Lab Manager
Gerard Kearns (Gerry) OPS
Orlinda Santiago OPS

Plant Pathology - Vegetables

NameTitle
Pamela Roberts (webpage) Professor
Katherine Hendricks Biological Scientist IV
Jessie Watson Biological Scientist II
Shea Teems Laboratory Manager
Benny Pena Agricultural Assistant
Inez McClelland (Marie) OPS

Soil and Water Science

NameTitle
Kelly Morgan (webpage) Professor
Ed Hanlon (webpage) Professor Emeritus
Kamal Mahmoud Research Coordinator II
Waffa Younis Biological Scientist II
Said Hamido Postdoctoral Research Associate
Ann Summeralls Agricultural Assistant III
Mickey Pena Office Assistant
Timothy Ayankojo Graduate Assistant
Ali Atta Graduate Assistant

Soil Microbiology

NameTitle
Sarah Straus Assistant Professor
Amanda Gray Biological Scientist I